Çiçek balı, bal arılarının çiçeklerde bulunan nektarları toplayıp, sadece arılara özgü olan enzimleriyle karıştırıp yaptıkları doğal ve vitaminli bir gıda maddesidir. Bal dediğimizde hemen herkesin aklına o nefis aroması ve tadı gelir. Bahar ayları gelmesiyle birlikte çalışmaya başlayan arılar, o mucizevi eseri ortaya çıkartırlar. Mucizevi diyoruz çünkü balın yapısında bulunan mineraller ve vitaminler vücut için çok uygun olup, kolay kolay başka besinlerde bulunmazlar.

Arılar, çiçeklerden topladıkları nektarları ağızlarında ki enzimlerle birleştirip kovanlara getirirler ve kraliçe arısı için o peteği donatırlar. İnanılmaz bir işçilik ve muazzam bir mimari özelliği ile bu görevin üstesinden gelen arılar sayesinde insanlar, ihtiyacı olduğu besin maddelerini karşılıyorlar. Petekte bulunan bal istenirse o şekilde tüketilebilir. İstenirse de peteğinden ayrılıp süzülür ve süzme çiçek balı olarak satılır.

Çiçek, çam, kestane diye çeşitleri olan balın en çok tercih edileni çiçek balıdır. Çünkü diğerleri biraz daha sert bir tada sahip olduğu için genellikle az tercih edilir. Aynı şekilde kestane ve çam balları çok fazla etkin madde barındırdığı için çok fazla tüketilmesi de uygun görülmez. Çiçek balları ovalarda üretildiği gibi yüksek kesimli yaylalarda da üretiliyor. Ne kadar çok yüksek de ve çiçek familyasının geniş olduğu alanlarda olursa balın kalitesi o kadar iyi olacaktır.

Çiçek Balı Faydaları

Çiçek balı faydaları hususunda kısa bir giriş yapmıştık ama bu o kadar da kısa anlatılacak bir konu değil. Çünkü bal, mucizevi bir şekilde üretilir. O nedenle de oldukça değerli ve bir o kadar da özeldir. Doğal şeker ile yapıldığı için işlem görmüş diğer şekerler gibi kandaki şeker oranını çok hızlı bir şekilde yükseltip indirmez. Düzenli tüketildiği taktirde kansere zemin hazırlayan hücreleri yok eder. Eğer ılık su ile karıştırılıp tüketilirse mide ve bağırsaklarda toksin giderici özelliği bulunur.

Faydaları bu kadar da değil. Eklem ve kemiklerde oluşan iltihaplanma gibi sorunların oluşumunu engeller. Ilık su ile karıştırıp tüketmek sadece toksin atıcı değil kötü kolesterolü de düşürmeyi sağlar.