Komar Balı, genellikle Doğu Karadeniz coğrafyasında yer alan komar çiçeklerinden üretilen bala verilen addır. Komar çiçeği genellikle 1000 ile 2500 metre yükseklikte yer alır ve mor, sarı, beyaz renklere sahiptir. Mor renkli komar çiçekleri nadir de olsa sahil tarafında görünür. Halk arasında bu çiçek kuvvetli bir kokuya sahip olmasıyla birlikte kuvvet vermesi bakımından da tüketilir.

Arılar, mayıs ayı itibari ile bu 3 renkteki çiçeklerden toplamaya başlar ve Haziran ayı sonu gibi tamamen toplanmış olup, arıların sağladığı salgılar ile birlikte bala dönüşür. Bir şifa kaynağı olarak görünen ve çok az miktarda yapılan bu bal oldukça kıymetlidir. Komar çiçeklerinde bulunan toksin maddeler de haliyle bala karıştığı için çok fazla tüketilmesi durumunda tansiyon düşüklüğü ve halk arasında bal tutması denen durumlara yol açabilir. Zaten deli bal denmesinin sebebi de budur.

Komar çiçeğinde ki Grayonotoksin maddesini de getiren arılar bunun bala karışmasına neden olurlar ve yanlış tüketimde zehirlenmeye yol açar. Balı yedikten çok kısa bir süre sonra eğer toksin madde etkili olduysa etkisini hemen göstermeye başlar. Genellikle nabız düşmesi, mide bulantısı ve baş dönmesi en çok görünen belirtileridir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız hemen tuzlu bir ayran için ve arkasından da tuzlu su içerek kusun. Bu yöntem genellikle zehri dışarı atmaya yeterli olur ama sorun devam ederse çok acil bir şekilde doktora gitmeniz gerekir.

Komar Balı Faydaları

Komar balı faydaları en az zehri kadar etkilidir. Ülsere, mideye ve bağırsak sistemlerine çok iyi geldiği gibi ciğerlerle ilgili sorunlarda da etkin rol oynar. Ancak üzerini defalarca çize çize söylediğimiz gibi çok etkili bir baldır ve aşırı tüketilmemesi gerekir. Aksi durumda zehirlenmelere sebebiyet verdiği için faydasından çok zararını görmüş olursunuz.

Şifa deposu olan bu bal, diğer ballara göre oldukça pahalıdır. Hem az üretilmesi hem de sağlığa faydaları kanıtlanmış olması nedeniyle çok rağbet görmektedir. Ancak az üretildiği için talebe yetişemez ve bu nedenle de fiyatı pahalı olur. Akciğerlerin temizlenmesinde çok etkindir. Vücut ağrısını alan doğal bir antibiyotiktir. Tansiyon hastalarının özellikle tüketilmesi önerilmiştir. Midesinde ve bağırsaklarında sorunlar olan, özellikle yanma gibi şikayetlerde de kullanılmaktadır.

Bu denli faydaları olan komar balının yanlış tüketilmesi nedeniyle çok ciddi problemler ortaya çıkabilir. O sebeple bunu sadece ilaç niyetine kullanmanız gerekir. Her gün sadece bir çay kaşığı almanız sizi zehirden koruyacak ve faydalarını almanızı sağlayacaktır.