İspir Fasulyesi, fasulyelerin kralıdır desek yanlış olmaz. Çok çabuk pişebilen, suda diğer fasulyelere göre daha çok büyüyen ve piştikçe kabuğunu atan bir özelliği bulunur. Sindirimi kolay olması nedeniyle tercih edilir ve damak tadı olarak da müthiş bir lezzettir.

İspir fasulyesi dağlık alanda yetiştiği için makineli tarım bulunmaz. Bu yüzden de oldukça zor şartlarda yetişir. İspir fasulyesinin besin değerleri ise oldukça yüksektir. 100 gram tüketilen ispir fasulyesinde 24 gram protein alınır. 1,5 gram yağ ve 20 gram karbonhidrat ile birlikte sadece 330 kaloridir. Fosfor, Kalsiyum, Demir, Potasyum, B1, B2, B3 ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

İspir Fasulyesi Faydaları

İspir fasulyesi, içerdiği yüksek miktardaki vitamin ve mineraller nedeniyle vücudun ihtiyacı olan hemen her şeyi, büyük oranda tek başına karşılar. Potasyum minareli ile yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkin rol oynar. Kanda bulunan ve kalp damar hastalıkları için negatif katkı sağlayan kötü kolesterolü düşürür. Kanda bulunan şeker oranını dengede tutarak, ani iniş, çıkışları kontrol eder. Bu yüzden şeker hastaları da bu fasulyeden tüketebilir. Zengin lif kaynağıdır. Bu bakımdan kalın bağırsak ve hemoroit ile ilgili şikayetleri olanların sık bir şekilde kullanması önerilir. Tabi ki tüm bu saydığımız yararlara sahip olmak için düzenli olarak tüketimi yapılmalıdır.

İspir Fasulyesinin Özellikleri

Damak tadına uygun olması için el mahareti oldukça önemlidir. Ancak bunu tam olarak yansıtabilmek için gıdanın da damak tadına uygun olanını ve kalitelisini bulmak gerekir. Bu anlamda ispir fasulyesi, fasulyeler içinde en lezzetlisidir. Su da şişmesi nedeniyle iri yapılı bir hal alan fasulye oldukça yumuşak bir kıvama ulaşır. Hiç fasulye yememiş ve fasulye sevmem diyenlerin, denedikten sonra vazgeçemeyeceği bir özelliğe sahiptir.

Gerçek İspir fasulyesinin tadına ulaşmak için o bölgede yetişmiş olması gerekir. Bunu anlamanın yolu ise pişirmekten geçiyor. Pişen fasulye eğer büyümüşse o fasulyenin İspir’de yetiştiğinden emin olabiliriz. Fiyat bakımından da biraz pahalı olan ürün, lezzet bakımından fazlasıyla karşılığını verecektir. Bu yüzden ne yapın edin orijinal İspir fasulyesine ulaşın.