Karadut Pekmezi, bahar aylarında çıkmaya başlayan karadut meyvesinin kaynatılması ile elde edilir. Oldukça faydalı olan karadut, geniş bir tencerede üzerini kapatacak şekilde su eklendikten sonra 40 dakika kaynatılır. Haşlanan karadutlar bir tülbent ve süzgeç yardımıyla iyice ezilerek suyu çıkartılır. Elde edilen bu su yeniden kaynatılmaya başlanır ve koyu bir kıvam alana kadar devam eder. İyice kaynadıktan sonra yarım limon suyu ilave ederek kavanozlara boşaltılır. Bu şekilde karadut pekmezi hazır olur.

Karadut tek başına tüketildiği gibi bu şekilde pekmezi de yapılarak kahvaltılarda ya da günün herhangi bir saati tüketilebilir. Faydaları saymakla bitmeyen karadut meyvesi, doğal olarak içerdiği şekeri vücutta glikoza dönüştürür ve enerji vermesi için kullanır. Karadut pekmezi tüketmek vücudun ihtiyacı olan demir gereksinimi sağladığı gibi, dokulara da ihtiyacı olan oksijeni sağlar. Sıcak havalarda smoothie yapımında da kullanılabilen karadut, krep ve tatlılarda da tercih edilir. Ancak en çok tüketilen hali pekmez olanıdır.

Karadut Pekmezi Faydaları

Karadut pekmezi, çok faydalı olduğu için genellikle pekmez olarak tüketildiğinden bahsetmiştik. Çünkü özellikle çocuklar ve bazı yetişkinler karadutu meyve halinde tüketemezler. Bu yüzden en kolay tüketim şekli ve besleyici özelliği nedeniyle pekmez olarak tercih edilir.

Karadut pekmezi faydaları saymakla bitmez demiştik. Gerçekten de öyle. Yoğun bir şekilde içerdiği C ve K vitamini ile kemik dokusunun gelişiminde ve kanın pıhtılaşmasında engelleyici rol üstlenir. Karadut, adeta midenin istediği tek besindir. Kabızlığı giderir ve sindirim problemlerinin çözümüne destek olur. Diyet listelerinde de kendine yer bulur. Vücudun ihtiyacı olan lifi yapısında barındıran karadut, kilo vermede yardımcı olan bir meyvedir.

Karadut pekmezi düzenli olarak tüketilirse vücutta bulunan ve kalp hastalıkları için sorun oluşturan kötü kolesterol seviyesini düşürür. Vücudun şeker seviyesini kontrol eder ve dengeler. Hatta bazı araştırmalar karadut pekmezinin tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan ilaçlarla eş değer olduğunu göstermiştir. Kansere karşı koruyucu özelliği de bulunan karadut pekmezi özellikle kahvaltılarda mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bu sayede tüm hastalıkların bir adım önüne geçmeyi başarabilirsiniz.