Kestane balı bilinen balların aksine farklı bir tada ve kokuya sahiptir. Kalsiyum ve mineral bakımından oldukça zengin olup, pek çok hastalığın alternatif tedavisinde kullanılır. Antioksidan ve antibakteriyel özelliği ile vücuttaki tüm hastalıklarla mücadele eder. Genellikle tarçın karıştırılarak tüketilen kestane balının etkileri çok kısa sürede kendisini belli etmektedir.

Kestane balı, Türkiye’de yetişen en özel ballardan biridir. Tadı biraz acımsı olsa da oldukça faydalıdır. Yaz aylarında çiçeklerini açmaya başlayan kestane ağaçları ilk misafirlerini karşılar. Karadeniz bölgesinde yoğun bir şekilde bulunan kestane ağacı ormanları nedeniyle en çok üretimin yapıldığı yerlerin başında gelir. İşçi arılar bu balı üretirken özellikle sadece kestane ağaçlarının çiçeklerinden nektarları toplarlar. Başka çiçeklerin nektarlarını bu bala karıştırmamaya özen gösterirler.

Kestane Balının Özellikleri

Kestane balı tatlı mı? acı mı? karışık buruk bir tada sahiptir. Yenildiğinde direkt olarak kestane tadı alınır. Kestane balı rengi diğer ballara göre daha koyu bir renge sahiptir. Bu tarz rengi koyu olan ballarda amino asit, şeker, demir, kalsiyum gibi mineraller daha fazla olur. Tadı çok çabuk fark edildiği için içerisine başka bir şey karıştırıldığında çok çabuk fark edilir.

Kestane Balı Faydaları

Kestane balı yüksek miktarda fruktoz içermesi bakımından çok önemli bir enerji kaynağıdır. Eğer anlamsız bir yorgunluk hissediyorsanız ve vücudunuzu taşımakta zorlanıyorsanız, kestane balı size ihtiyacınız olacak enerjiyi verecektir. Düzenli kullanmaya başladığınızda tüm yorgunluğunuzun gittiğini ve daha enerjik olduğunuzu göreceksiniz. Ciltteki lekelere de çok iyi gelen kestane balı, içerdiği antibakteriyel maddeler sayesinde sivilce oluşumunu en aza indirir. Aynı zamanda yulaf unu ile karıştırarak cilde uygulanırsa deriye ihtiyacı olan besinleri vererek dökülmesinin önüne geçecektir.

Yapısında bulunan antioksidanlar ise yaşlanmanın getirdiği kırışıkları azaltmaya destek olur. Bu özelliği sayesinde de cilt çok genç ve parlak görünür. Vücudumun beyni olan bağışıklık sistemini koruyucu özelliği bulunur. Mikrop ve bakteriler ile savaşarak onların yol açacağı hastalıkların önüne geçer. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan kestane balı içerdiği B ve C vitaminleri sayesinde vücudun kaslarını ve kemik yapılarını kuvvetlendirir. Vücudun ihtiyacı olan demiri karşılar ve kan dolaşımının artmasını sağlar.

Kestane balı doğal şeker içerdiği ve kandaki şeker değerlerini işlenmiş besinler gibi aniden yükseltip düşürmediği için kardiyovasküler hastalıklara iyi gelmektedir. Kötü kolesterolü düşürdüğü için kalp krizi riskini en aza indirir. Özellikle soğuk havalarda tüketilmesi uygun görünen kestane balı, grip, nezle ve bu tarz soğuk algınlıklarına karşı önleyici bir görevi bulunur.