Kolot peyniri, Karadeniz bölgesinin yüksek yaylalarında bulunan otlar ile beslenen hayvanlardan elde edilen çok faydalı ve bir o kadar da organik bir peynir türüdür. İklim ve coğrafi bakımdan oldukça zengin bir peynir çeşitliliğine sahibiz. Hemen her bölgemizde ayrı bir tat ve ayrı bir aroma ile sofralarımızı süsleyen peynirler bulunur. Yöresel peynir çeşitleri arasında en iddialılarından olan Kolot Peyniri tamamen organik bir şekilde üretilmektedir.

Geleneksel üretim koşulları ile işlenerek üretilen kolot peyniri, kaşar peyniri ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır. Tam yağlı inek sütünden üretilen kolot peyniri, Karadeniz bölgesinden yayılmış ve tüm ülkede sofraların bir numarası halini almış Kuymak ya da Muhlama denen o enfes lezzetin ana maddesidir.

Kuymak ya da muhlama artık adına ne derseniz, bu lezzete sahip olmak için kolot peynirini bulmanız gerekir. Başka hiçbir peynir çeşidinden bu lezzeti elde etmeniz mümkün değildir. Kolot peynirinin en büyük özelliklerinden biri sıcağa maruz kalmasıyla erimesidir. Evet, belki tüm peynirler eriyor ama inanılmaz bir şekilde uzayan yapısı nedeniyle muhlamayı meşhur etmeyi başarıyor.

Kolot Peyniri Faydaları

Kolot peyniri faydaları içerdiği süt nedeniyle oldukça fazladır. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan peynir vücut için sayısız fayda içerir. En büyük faydası, vücutta ki kolesterolü arttırarak kötü kolesterolün düşmesini sağlamasıdır. Kalp krizi ya da damar tıkanıklığının neden olduğu sorunları en aza indirir. Düzenli tüketildiğinde vücudun daha dirençli bir hale gelmesinde rol oynar. Çok zengin miktarda kalsiyum bulunduğu için günlük ihtiyacın büyük bir kısmını karşılar. Yine aynı şekilde sahip olduğu B12 vitamini sayesinde merkezi sinir sistemini güçlendirir. Besleyici ve doyurucu olması bakımından, tüketildiğinde uzun süre tok kalmanızı sağladığından kilo kontrolü sağlar.

Kolot peyniri eritilerek tüketildiğinde çok daha lezzetli bir tat vermektedir. Tabi ki bu sadece muhlama’da kullanılacak anlamına gelmez. Tost ve sıcak sandviçlerde de bu peyniri tercih edebilirsiniz. Tüketimi gibi saklanması da çok önemlidir. Kolot peynirini kullandıktan sonra buzdolabında hava almayacak şekilde saklanması çok önemlidir.