Kuymaklık Peynir – Telli Peynir

Kuymaklık peynir adı gibi özellikle kuymakta tüketilen çok besleyici ve özel bir peynir türüdür. Karadeniz bölgesinde yetişen ve yüksek yaylalarda, bol oksijen ve temiz havayla birleşmesiyle ortaya çıkan zengin ot çeşidini tüketen ineklerden elde edilir.

Yörenin en özgü yiyeceklerinden olan kuymak, kimi yerde muhlama ve kimi yerde mıhlama adıyla da anılır. Kuymak içeriğinde mısır unu ve tereyağı ile peynir bulundurur. Ama her peynir çeşidi ile bu tadı elde edemezsiniz. O yüzden özel olarak kuymaklık peynir olarak çarşıda pazarda satılır. Tabi ki yöresel olarak, bu peyniri kendileri yapan köylülerden temin etme imkanınız varsa çok daha iyi olur.

Kuymaklık Peynir – Telli Peynirin Faydaları

Kuymaklık peynir kahvaltı sofralarımızı süsleyen, ancak buna karşı özellikle eritilerek tüketilmesi tavsiye edilen bir peynir çeşididir. Başta içerdiği süt nedeniyle kalsiyum açısından zengin olmakla birlikte vitamin ve mineral bakımından oldukça geniş maddeler içermektedir. Belki hepimiz ona sadece bir peynir gözüyle bakarız. Ancak vücuda ve sağlığa çok fazla faydası vardır.

Kuymaklık peynir faydaları bakımından diğer peynirlerden önce gelir. Çünkü yüksek yaylalarda üretilmesi nedeniyle oldukça organik bir şekilde üretilmekte olup, doğadan aldığı vitaminler sayesinde oldukça besleyici ve vücut için çok gerekli bir gıdadır. Protein, kalsiyum ve B2 vitamini başta olmak üzere A, C, D, E ve K vitaminlerini de içeren kuymaklık peynir bu anlamda vücut için gerekli olan vitaminlerin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Kuymaklık yani telli peynir tüketmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Zira içerdiği vitaminleri ve mineralleri gördükten sonra zaten bundan şüphe bile edilemez. Ancak kısaca faydalarından bahsedelim. Saçları güçlendirdiği gibi erken yaşta dökülmelerin de önüne geçer. Ruhumuza ve beyin yorgunluğumuza iyi anlamda etkileri vardır. İçerdiği kalsiyum sayesinde vücudun günlük ihtiyacını neredeyse tek başına karşılar. Protein içermesi bakımından da diyet listelerin de kendisine yer bulur. Süt ağırlıklı ürün olduğu için kemiklere de çok iyi gelmektedir. Büyüme çağında çocuklarda düzenli olarak tüketilirse boy uzamasına katkı sağlar. Sindirim sistemini düzenler ve dişlerimizi korur.