Mısır unu, Karadeniz mutfağının vazgeçilmez gıda maddelerindendir. Oradan tüm Türkiye’ye yayılmış ve herkesin mutfaklarına girmeyi başarmış. Eski zamanlarda da sıkça kullanılan ve hatta beyaz un yerine kullanılan bu ürün her ne kadar tahtını kaptırsa da yine başta Karadeniz bölgesi olmak üzere pek çok bölgemizde kullanılıyor. Tane mısırın öğütülmesi sonucu elde edilen bu mucizevi gıda maddesi yemeklerde olduğu gibi sağlık konusunda da karşımıza çıkıyor.

Kullanım alanı çok geniş olmasa da çeşitli yiyeceklere katılan mısır unu, vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Çok tuhaf gelebilir ama düzenli olarak kullanıldığı zaman cilt bakımında da etkisi olduğu görülmüş. Peeling özelliği nedeniyle ciltte yer edinmiş ölü derileri yok eder ve o bölgelerde kan akışını hareketlendirerek cilde parlaklık ve canlılık katar.

Mısır Unu Faydaları

Mısır unu faydaları dediğimiz gibi oldukça fazladır. Sadece cilde sunduğu destek ile sınırlı bir görevi bulunmuyor. A vitamini sayesinde bu görevi yerine getirirken, zararlı UV ışınlarının da vücutta etkisini azaltıyor. Doğru kullanıldığında sivilce ve kara lekelerin yok olmasına yardım ettiği gibi cildin nem kazanmasında da büyük rol oynar. Çok güçlü ağartıcı özelliği bulunur. Yani derilerimizde özellikle kapalı bölgelerde zamanla kararmalar olur. Dirseklerde olsun, koltuk altlarında olsun, çok hoş bir görüntü bırakmazlar. İşte bu kararmaları yok etmek için mısır unu bire birdir.

Mısır Unu Maskesi Nedir ? Nasıl Hazırlanır ?

Mısır unu genel olarak yiyeceklerde kullanılır ama cilt üzerinde göstermiş olduğu pozitif etkiler nedeniyle maske olarak da kullanılır. Mısır unu maske yapımı oldukça basittir. Bir kase içine bir kaşık yoğurt, rendelenmiş 1 limon kabuğu ve 1 kaşık mısır unu karıştırılır. Bu karışım yüze sürülerek 15 dakika boyunca bekletilir. İyice gerildiği ve sertleştiği hissedilen bu karışım ılık su ile ovmak suretiyle temizlenir. Bu karışım ile siyah noktalardan kurtulursunuz. Aynı şekilde bu karışıma ek olarak 1 yemek kaşığı el kremi ilave edilerek yüze sürülürse sivilcelere karşı da etkili olur. Bu maskeyi haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır.